Serwis Klimatyzacji

Serwis Klimatyzacji

Klimatyzacja w naszych autach jest układem, który zapewnia nam komfort podróży w czasie upalnych dni oraz zapewnia bardzo szybkie odparowanie szyb. Warto o nią zadbać,wykonując przeglądy przynajmniej raz do roku. Niestety nie uchroni nas to od usterek układu klimatyzacji, które pojawiają się najczęściej w formie rozszczelnienia. Elementami ,które najczęściej ulegają uszkodzeniu są:

  • oringi i uszczelki na połączeniach elementów układu klimatyzacji,
  • przewody klimatyzacji,
  • kondensery (chłodnice klimatyzacji),

Przegląd układu klimatyzacji

Podczas przeglądu klimatyzacji wykonywane są następujące czynności:

  • kontrola ciśnień w układzie klimatyzacji
  • pomiar temperatury na kratkach nawiewu
  • kontrola oraz uzupełnienie czynnika chłodzącego
  • wymiana oleju w układzie klimatyzacji
  • sprawność wentylatorów chłodnicy
  • kontrola filtra kabinowego
  • ogólna kontrola działania układu
Image Content Service

Diagnostyka nieszczelności układu klimatyzacji

Pierwszą metodą wykrywania nieszczelności, jest tak zwana metoda ciśnieniowa. Polega ona na tym, że do układu klimatyzacji, wpuszczany jest azot pod odpowiednim ciśnieniem. Następnie obserwuję się przez około 15-30 min wskazania manometru. Jeśli ciśnienie przez ten czas jest stałe, układ jest szczelny. Jeśli zauważymy, że ciśnienie dość szybko spada a przy tym słychać syczenie to lokalizujemy to miejsce i aplikujemy odpowiedni preparat który w miejscu nieszczelności zaczyna się pienić. Niestety metoda ta jest skuteczna w przypadku dużych nieszczelności.


Drugą metodą ,którą stosuję się gdy kontrolą ciśnieniową nie jesteśmy w stanie zlokalizować nieszczelności czynnika chłodniczego, jest aplikacja do układu barwnika UV. Barwnik ten aplikuje się przez złącze serwisowe, za pomocą stacji serwisowej lub specjalnym aplikatorem. Układ klimatyzacji napełniany jest czynnikem i olejem sprężarkowym. Po tym procesie uruchmiamy auto i włączamy klimatyzację. W tym czasie barwnik UV zaczyna krążyć w układzie i wydostaje się w miejscu nieszczelnośći. Wykrywamy go za pomocą lampy która emituje światło UV, świecąc na wszystkie elementy układu klimatyzacji w komorze silnika.

Techniki odgrzybiania klimatyzacji samochodowej

Jak wiadomo układ klimatyzacji nie jest układem bezobsługowym. Niestety wielu przeciętnych użytkowników zdaje sobie z tego sprawę dopiero w chwili, gdy w samochodzie po prostu zaczyna śmierdzieć. Nieprzyjemny zapach powodowany jest przez pleśnie i grzyby gromadzące się głównie na parowniku. Parownik jest bowiem idealnym miejscem dla rozwoju tego typu organizmów. Jest bowiem ukryty przed światłem i ze względu na zadanie jakie spełnia jest wilgotny. Powodowany przez pleśnie i grzyby nieprzyjemny zapach jest nawiewany dmuchawą do wnętrza pojazdu. Sam zapach powoduje oczywiście spory dyskomfort podczas podróży, jednak znacznie groźniejsze są mogące wystąpić u kierowcy i pasażerów reakcje alergiczne.

Image Content Service

Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć, tak więc zaleca się obsługę układu klimatyzacji pod kątem odgrzybiania raz w roku. Gdy bowiem zapomnimy o regularnym zapobieganiu (profilaktycznym odgrzybianiu) i dopuścimy już do sytuacji, gdy w kabinie zacznie porządnie cuchnąć to może okazać się, że zwykła procedura odgrzybiania okaże się niewystarczająco skuteczna. W skrajnym przypadku konieczne może okazać się wymontowanie parownika w celu jego dokładnej dezynfekcji. względu na to, że dostęp do tej części układu klimatyzacji jest trudny, a co za tym idzie jego wymontowanie jest czasochłonne, koszty mogą okazać się wysokie. Lepszym wyjściem jest zatem regularne odgrzybianie. Możemy w tej chwili wyróżnić trzy metody odgrzybiania. Poznajmy je:

Serwis obsługuje układy klimatyzacji na czynnik chłodniczy R134A i 1234YF

Metoda tradycyjna – piankowa

Metoda ultradźwiękowa – chemiczna

Metoda ozonowa

Kontakt

Tom - Car Wysocki

Adres : Siechnice 55-011
  ul. Św. Krzyża 3.
Telefon : 539 33 00 99
Email : tomcar@bosch-service.pl
Godziny Otwarcia :
Poniedziałek - Piątek
  08:00 ‐ 17:00
Sobota
  Nieczynne
Niedziela
  Nieczynne


WARSZTAT NALEŻY DO OGÓLNOPOLSKIEJ SIECI WARSZTATÓW SAMOCHODOWYCH
BOSCH SERVICE